Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejska Biblioteka Publiczna - Szczawnica

Historia biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczawnicy – placówka kulturalna na terenie miasta Szczawnica służąca zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych mieszkańców miasta oraz kuracjuszy, realizuje zadania określone w ustawie o bibliotekach.

Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 roku o bibliotekach (Dz.U. z 2019 r. poz. 1479).

Powstanie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczawnicy datuje się na lata powojenne. Opierając się na informacjach zawartych w archiwalnej dokumentacji wynika, iż Biblioteka rozpoczęła swą działalność w 1947 roku. Księgozbiór wówczas liczył 800 woluminów,  liczba zarejestrowanych czytelników  43 osoby.  Początkowo Biblioteka mieściła się w niewielkim lokalu po sklepowym o powierzchni dwunastu metrów kwadratowych. Od jej utworzenia „tułała” się po domach prywatnych, gdzie warunki były zazwyczaj niesprzyjające krzewieniu kultury i czytelnictwa. Zmiany wiązały się z ciągłymi remontami, przewozem księgozbioru, który niejednokrotnie ulegał uszkodzeniu. Lokale były niedogrzane i składały się zazwyczaj z 2-3 pomieszczeń, co było uciążliwe w obsłudze czytelników. Trudna sytuacja lokalowa, która w sposób istotny ograniczała działalność trwała do 1952 roku,  wówczas to Biblioteka otrzymywała nowe lokum. Były to pomieszczenia znacznie większe. W pierwszej części mieściła się wypożyczalnia, kilka regałów z książkami, stolik z kasetką na katalogi, wystawka książek i biurko. W drugiej części mieściła się mała czytelnia umeblowana kilkoma stolikami z krzesłami oraz regałem z czasopismami.

W latach 1951-1952 otwarto punkty biblioteczne najpierw w Szachtowej, następnie w Szczawnicy Niżnej i Jaworkach.

W 1954 roku Biblioteka otrzymała nazwę biblioteki gromadzkiej.

W 1958 roku nastąpiła nowa korzystna zmiana dla biblioteki. Po raz pierwszy bibliotekarze sami mogli dokonać zakupu oraz wyboru nowości wydawniczych. Dzięki temu Biblioteka została zaopatrzona w książki, o które wcześniej zabiegali czytelnicy, zwłaszcza letnicy.

We wrześniu 1958 roku, uzyskała awans na „Bibliotekę Osiedlową”.

Z okazji dziesięciolecia istnienia otrzymała projektor ”Bajka” oraz komplet kolorowych bajek. Dzięki temu dzieci uczęszczające na spotkania „Głośnego czytania bajek” miały dodatkową atrakcję. Młodzi czytelnicy coraz częściej i chętniej, brali udział w życiu biblioteki.

W 1962 roku Szczawnica uzyskała prawa miejskie, wtedy też Biblioteka Osiedlowa otrzymała nazwę Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W 1962 roku Szczawnica uzyskała prawa miejskie, wtedy też Biblioteka Osiedlowa otrzymała nazwę Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Dnia 24 stycznia 1968 r. został otwarty oddział dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczawnicy.


Dnia 24 stycznia 1968 r. został otwarty oddział dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczawnicy.

W wyniku administracyjnego połączenia miasta Szczawnicy i wsi Krościenko w 1976 roku utworzono Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczawnicy-Krościenku z siedzibą w Szczawnicy oraz Filię tejże Biblioteki w Krościenku.

Korzystna w latach 60-tych i 70-tych atmosfera wokół spraw kultury, przyczyniała się do szybkiego uzupełniania bibliotecznych zbiorów, rozwoju czytelnictwa i wzrostu popularności oraz rangi Biblioteki. Księgozbiór w 1968 roku zwiększył się ilościowo do 9 236 tomów. Korzystało z niego 814 czytelników miejscowych oraz 1232 kuracjuszy.

W 1981 roku Biblioteka powiększyła się o jedno pomieszczenie, w którym urządzono czytelnię.

W 1982 roku nastąpiło rozdzielenie miasta Szczawnicy -Krościenka i rozdzielenie bibliotek na dwie oddzielne placówki.

W 1990 roku po remoncie budynku kina, Biblioteka otrzymała dwa pomieszczenia, do których przeniesiono oddział dla dzieci, mieszczący się do tej pory   się w wolno stojącym budynku obok kina.


W 1990 roku po remoncie budynku kina, Biblioteka otrzymała dwa pomieszczenia, do których przeniesiono oddział dla dzieci, mieszczący się do tej pory   się w wolno stojącym budynku obok kina.

W 1998 roku przeprowadzono generalny remont pomieszczeń biblioteki.

W 2004 w ramach programu „Ikonka” Biblioteka otrzymała 3 zestawy komputerowe z dostępem do Internetu.

W 2006 roku rozpoczęto elektroniczne opracowanie zbiorów w systemie MAK.

W 2009 Kontynuacja komputeryzacji zbiorów. Powstaje strona internetowa biblioteki, która m.in. informuje i dokumentuje działalność biblioteki . Działania te mają na celu unowocześnienie strony.

W 2010 Działalność MBP w Szczawnicy była nieco ograniczona ze względu na remont i modernizację budynku w którym znajduje się  biblioteka.


zdjęcie budynku biblioteki

Zakończono opracowywanie zbiorów w Systemie MAK, który zastąpiono licencjonowanym oprogramowaniem bibliotecznym SOWA.  Dla biblioteki był to krok w nowoczesność. Dzięki nowemu oprogramowaniu podniesiono jakość świadczonych usług, zwiększono ofertę czytelniczą  i informacyjną .

Uruchomiono  elektroniczny katalog  zbirów MBP  na stronie internetowej biblioteki

2013 Biblioteka realizuje różne formy działalności kulturalno-edukacyjnej. konkursy spotkania autorskie, zajęcia z zakresu edukacji czytelniczej, lekcje biblioteczne, wycieczki. Biblioteka włącza się w działania o charakterze Ogólnopolskim jak Obchody  Dnia Książek Zakazanych, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci, Tydzień Bibliotek itd.

Biblioteka udostępnia bezpłatnie dostęp do czytelni internetowej w której można korzystać z komputerów znajdujących się w bibliotece oraz bezpłatnego  WiFi, posiada profil w portalu e-usług bibliotecznych w.bibliotece.pl oraz Facebook.

W 2017 biblioteka uruchamia wypożyczalnię komputerową. Wprowadzono elektroniczne karty czytelników. Czytelnicy  maja większe możliwości jeśli chodzi o informację o dostępności książek.

2018 Biblioteka wspiera rozwój lokalnej społeczność i  udostępniając swoje zbiory oraz podejmując zadania z zakresu edukacji i kultury. Ważnym zadaniem jakie sobie stawia biblioteka jest upowszechnianie czytelnictwa i wprowadzanie  dzieci i młodzieży w krąg literatury i formowanie postawy wobec książki i czytania. Biblioteka  swoją ofertą stara się również objąć osoby słabiej widzące. W swoich zakupach uwzględnia audioobooki i książki z dużą czcionką.

2019 Mobilny  katalog biblioteki automatycznie dostosowujący  się do ekranów wszystkich urządzeń, na których zostanie uruchomiony. Użytkownicy korzystający z katalogu biblioteki na telefonach komórkowych mogą docenić przede wszystkim intuicyjną nawigację i przejrzystą szatę graficzną, którą wyraża nowoczesny układ nagłówka i tzw. hamburgerowe menu dopasowujące się do różnych rodzajów ekranów urządzeń mobilnych. W ślad za tym idą kolejne usprawnienia tj. menu wyboru katalogu zmieniające się automatycznie w tzw. kafelki na wyświetlaczach smartfonów. Zmodernizowano i ujednolicono styl oraz działanie formularzy logowania, samodzielnego rejestrowania się w bibliotece, składania propozycji zakupu itp. Uproszczono i ujednolicono również prezentację opisów bibliograficznych zgodnie z zaleceniami WCAG 2.0.


 

Katalog on-line

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek     8.00-16.00  

Wtorek                 8.00-16.00              

Środa                   12.00-17.00   

Czwartek             8.00-16.00

Piątek                   8.00-16.00

W marcu polecamy:

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Zegar

Cyberbezpieczeństwo