Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejska Biblioteka Publiczna - Szczawnica

Śladami słowiańskich przodków…

Utworzono dnia 02.06.2022

W dniach od 30 maja do 1 czerwca na terenie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy miały miejsce  warsztaty plenerowe w ramach projektu pt.: „Między słowiańszczyzną a góralszczyzną”.  Projekt organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczawnicy finansowany jest z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla Książki" 2022.
Co wiemy o Słowianach?
Jak się okazało…niewiele. Dzisiejsza  młodzież lepiej zna starożytną histoię, religię i mitologię Greków czy Rzymian, zapominając, iż na dawnych ziemiach polskich również funkcjonowała kultura wyróżniająca się bardzo wysokim poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego. Kultura,  która  tworzyła wielkie kompleksy osadnicze o wyraźnej hierarchizacji z centralnie położonymi ufortyfikowanymi grodami. W grodach znajdowały się liczne warsztaty zajmujące się m.in. metalurgią brązu i złota.  Warte uwagi są również mity, obrzędy, i tradycje naszych przodków, które przetrwały do dnia dzisiejszego, choć wielu z nas nie zdaje sobie nawet  z tego sprawy.
O tym wszystkim przekonywała nas w ciągu trzech dni… Słowiańska Drużyna Łucznicza  "Dzikie Gęsi".  Trzy zaprzyjaźnione rodziny, pasjonaci słowiańszczyzny oraz wczesnego średniowiecza. To oni  zabrali młodzież z szczawnickich szkół, w podróż w czasie a dokładniej w przeszłość do lat  2100 - 1350 r. p. n. e
Kim byli Słowianie? Jak żyli? Co jedli? Jak wyglądało ich codzienne życie? Na czym polegała praca kobiet i mężczyzn? Ile ważyły pancerze wojowników? Jak polowali i zdobywali  żywność? Na te i wiele innych pytań zadawanych przez młodzież, odpowiadali nasi specjaliści. Podczas niezwykle kreatywnych warsztatów przybliżyli nam nie tylko historię, ale również zadbali o to byśmy  poczuli się jej cząstką…W końcu nie co dzień młodzi mężczyźni mają okazję rzucać toporem , strzelać z łuku,  krzesać ogień, czy wyrabiać naczynia np. w drewnie. Dziewczęta z uwagą przeglądały się pokazowi  tkania  krajek i chętnie uczestniczyły we wspólnym gotowaniu i odkrywaniu smaków dawnej kuchni. Zupa szczawiowo-pokrzywowa, podpłomyki z masłem z czosnkiem niedźwiedzim, kasza z jabłkami na miodzie to tylko niektóre słowiańskie potrawy, które miały okazję przygotować pod okiem prawdziwej specjalistki słowiańskiej kuchni.


Dziękujemy
Drużynie Dzikich Gęsi za cudowne trzy dni i za tak interesującą lekcje historii oraz kreatywnie spędzony czas.
Dyrektorowi Panu Janowi Jurkowi za umożliwienie organizacji zajęć i udostępnienie miejsca przy CKiW w OHP w Szczawnicy, gdzie odbywają się nasze warsztaty.
Pracownikom  CKiW OHP w Szczawnicy za serdeczne przyjęcie.
Dyrektorom  i nauczycielom którzy uczestniczyli w warsztatach ze Szkół Podstawowych Nr 1 i 2 w Szczawnicy, za współpracę.
Młodzieży biorącej udział w warsztatach. Wasze zaangażowanie  i radość  jest dla nas ogromną  satysfakcją i motywacją do pracy na przyszłość....

GALERIA ZDJEĆ

 

Katalog on-line

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek     8.00-16.00  

Wtorek                 8.00-16.00              

Środa                   12.00-17.00   

Czwartek             8.00-16.00

Piątek                   8.00-16.00

W marcu polecamy:

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 39

W poprzednim tygodniu: 48

W tym miesiącu: 239

W poprzednim miesiącu: 257

Wszystkich: 8319

Zegar

Cyberbezpieczeństwo